dziennikProjekt elewacji

Ceny za projekt elewacji

praca freelancera

Ceny za projekt elewacji, skąd wynikają?

Ceny za projekt elewacji

Zastanawialiście się Państwo, skąd wynikają kwoty podawane przez wszelkiej maści architektów? Jeśli nie, chętnie przybliżę zakres z mojej strony:

Pierwszym aspektem jest wiedza. Jeśli inwestowaliśmy w wiedzę i doświadczenie, to teraz wykorzystując je możemy pracować szybko i sprawnie. Dla osoby z zewnątrz może się wydawać, że wszystko jest tylko kliknięciem, przesunięciem myszką. Jednak za tym nie idzie tylko zmysł orientacji w terenie.

Drugi aspekt to sprzęt czyli oprogramowanie:

 

Programy z którymi miałem okazję pracować nie są jedynymi dostępnymi na rynku. Jednak z tymi wiążą się moje doświadczenia:

 

ArchiCad – z tym programem akurat ja jestem najbardziej związany i znam go od podstaw. Spotkałem się z wieloma opiniami na jego temat, jednak twierdzę, że dla architekta jest najlepszy. Cena takiego oprogramowania to granica 17-18 tyś zł + aktualizacje w granicach do 3tyś zł na rok. 

 

Blender – Darmowy w swej istocie, fundacja która nim zarządza utrzymuje się z datków, które są ściśle określone i wynoszą od 50-200 Euro miesięcznie.  

 

Do powyższych programów mamy także silniki renderujące. Ja ze swojej strony używam programu Artlantis za 2,5 tyś zł.

Idąc w tym kierunku pojawiają się jeszcze dodatkowe programy specjalistyczne, w zależności od specjalności architekta – moją jest detal i jego projektowanie warsztatowe, tak więc musiałem zakupić programy do tego rodzaju działalności

Dalej idą programy biurowe, np podstawowy office DLA FIRMY to wydatek rzędu 1-1,5 tyś zł

 

Ok, to teraz czas pracy. 

W miesiącu mamy średnio 30 dni, każdy dzień ma 24h. Średnio śpimy ok 8h, ja śpię 4-6h. Ok 4h dziennie to czas na sport, a ok 4  z rodziną. Jest to średnia tygodniowa!!. Jeden dzień w tygodniu nie pracuję dla zdrowia.

Wychodzi 8760 godzin w roku, odejmując spanie, sport i pasję daje nam połowę tej liczby. Liczymy się dalej:” Zus, skarbówka, paliwo, telefon, internet, prąd, woda, części do komputera, domeny internetowe, hosting, reklama,

Miesięcznie robi się od 4 tyś zł w zależności od miesiąca. A dalej idą koszty mieszkaniowe.

Czas pracy nad jedną wizualizacją w zależności od jej jakości to 4-20h, modele przestrzenne to 50-100h, Projekty domów kolejne 50h. I tutaj czas biegnie nam nieubłaganie.

 

A więc pokrótce,stąd te ceny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *