dziennikProjekt elewacji

z czego zrobić dach

gont na dachu

Pytanie zadane trochę na opak. Generalnie pytanie powinno brzmieć jaką technologię dobrać do naszego dachu.

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ najpierw musimy wiedzieć jakie będzie nachylenie dachu, jaki kształt. Inaczej na pewno musimy na to popatrzeć jeśli mamy dach dwuspadowy, a inaczej gdy jest to dach wielospadowy z jaskółkami.

Ważne są zawsze koszty. Jeśli tak na to spojrzymy, a nie kryjmy się, patrzy na to ok 90% inwestorów, to nasz wybór musi być przemyślany jeszcze na etapie projektu. Jeśli zakładamy dachówkę ceramiczną, to nasza konstrukcja musi być masywniejsza, nie tak jak w przypadku lżejszych materiałów jak np gont bitumiczny. I tutaj pojawia się kwestia wyboru jeśli przeprowadzamy jedynie remont istniejącego dachu Wymieniając poszycie powinniśmy wymienić je na podobne do tego , które było pierwotnie. Jeśli chcielibyśmy zamiast starego gontu dać dachówkę ceramiczną, musimy zrobić projekt budowlany, przeliczyć konstrukcję na nowo i sprawdzić czy nasz budynek to przeniesie (na projekcie konstrukcyjnym oczywiście.

Najczęściej spotykane materiały:

Dachówka bitumiczna ułożona na dachu przypomina tradycyjną dachówkę, jednak jest od niej zdecydowanie lżejsza. Jest to po prostu powszechnie znany gont bitumiczny. Stosujemy go na dachach od 12 do 90st, a jego m2  waży od 8 do 12kg – to niedużo.

Papa asfaltowa  stosowana jest zazwyczaj przy dachach płaskich jako element wykończeniowy, lub jako hydroizolację przy dachu zielonym. Jej plusem jest fakt iż jest o połowę lżejsza od gontu.

Blachy. Do pokrywania dachów można zastosować blachy o różnie profilowanej powierzchni: płaskie, trapezowe lub dachówkowe (te ostatnie nazywane są blachodachówkami). Blachy sprzedawane są w arkuszach lub taśmach. Najczęściej jest to blacha stalowa ocynkowana. Stosuje się też blachę miedzianą, cynkową i aluminiową. Pokrycie z blachy jest lekkie: 1 m2 waży od 2 do 15 kg.

Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych i najpopularniejszych materiałów stosowanych do krycia dachów. Nadają się do krycia każdej konstrukcji dachu – jeśli mowa o skomplikowaniu kształtu. Jednak ciężar jednego m2 może wynieść nawet.

Dachówka cementowa może być łatwo pomylona z ceramiczną. Mają one często podobne kształty. Jej ciężar na 1m2 jest bardzo zbliżony do dachówki ceramicznej i wynosi ok 70kg.

Gont drewniany wykonuje się z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Taki gont może zostać ułożony niemal na każdym koncie i skomplikowaniu dachu. Mogą być dowolnie cięte, a ich forma estetyczna wciąż pozostaje niezmienna. Gont drewniany w porównaniu do gontów bitumicznych jest zdecydowanie cięższy i może wynosić 15-35 kg/m2

Powyższe materiały sa jedynie przykładami pokryć dla dachów stromych, mimo iż jeden z nich może również27 dotyczyć dachów płaskich.

 

#projektelewacji #elewacjawojkowice #elewacjewojkowice #elewacjabędzin #elewacjapsary #elewacjarogoźnik #elewacjadobieszowice #elewacjasiewierz

#elewacjasiemonia #elewacjapyrzowice #elewacjaczeladź #remontdomuwojkowice #remontdomubędzin

#remontdomuczeladź #remontdomupsary #remontdomusiemonia #remontdomusączów

#remontdomupyrzowice #architektwojkowice #architektczeladź #architektbędzin #katowice #stodoła #projektstodoła #architekt #architektura #architecture #czarnaelewacja #ciemnaelewacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *