dziennikProjekt elewacji

remont dachu – formalności

rysunek projektu elewacji z wymiarami i zestawieniem

Remontując czy raczej odnawiając elewację naszego domu niejednokrotnie decydujemy się również na remont dachu. O il materiałów mamy pod dostatkiem, to jednak musimy skorygować niejednokrotnie swoje zamierzenia.

W pierwszej kolejności systematyzując: mamy dwa pojęcia: przebudowa dachu i remont dachu.  Ta druga opcja polega na poprawie jakościowej i odtworzeniu dachu z materiałów jak oryginał lub zbliżonych. Wymieniamy poszycie dachu, czasem którąś krokiew na nową bo stara już się zapada. I to jest remont dachu.

Remont dachu podlega zgłoszeniu,musimy przygotować dokumentację, a następnie zgłosić to do urzędu. W ciągu 30 dni otrzymamy pismo o braku przeciwwskazań. Brzmieć to będzie trochę inaczej, jednak sens taki sam.

Przymierzając się do remontu dachu, zakładając wymianę np z eternitu na blachodachówkę lub gont sprawdźmy jakie mamy założenia co do koloru i materiału dachu w planie miejscowym lub warunkach zabudowy. Może się bowiem w skrajnym przypadku okazać, że nie możemy wymienić poszycia na takie, jakie byśmy chcieli.

Co w przypadku jeśli postanowimy dołożyć sobie okien dachowych lub wykonać jaskółkę? Co do tej drugiej opcji nie ma wątpliwości- jest to zmiana konstrukcji, a więc dokumentacja i pozwolenie na budowę. Przy tym pierwszym, no cóż. Rozmawiałem z kilkoma osobami w różnych urzędach, ale przeważająco panuje opinia, iż jest to wciąż pozwolenie na budowę.

 

Dokumenty do pozwolenia na budowę:

-wniosek określający  termin rozpoczęcia wykonywanych robót; zakres wykonywanych robót; rodzaj wykonywanych robót;  sposób wykonywanych robót.

– jeżeli nie ma planu miejscowego, wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy,
– odpowiednie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Oświadczenie to jest konieczne na cele budowlane,
– cztery egzemplarze projektu budowlanego.

Jeśli zgłoszenie (MIN 30 DNI PRZED ROZPOCZĘCIEM PRAC):

-wypełniony formularz zgłoszenia OKREŚLAJĄCY  rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz termin ich rozpoczęcia.

-oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Należy przy tym pamiętać, że zgłoszenie traci ważność po dwóch latach od określonego w nim terminu rozpoczęcia robót.

 

 

#projektelewacji #elewacjawojkowice #elewacjewojkowice #elewacjabędzin #elewacjapsary #elewacjarogoźnik #elewacjadobieszowice #elewacjasiewierz

#elewacjasiemonia #elewacjapyrzowice #elewacjaczeladź #remontdomuwojkowice #remontdomubędzin

#remontdomuczeladź #remontdomupsary #remontdomusiemonia #remontdomusączów

#remontdomupyrzowice #architektwojkowice #architektczeladź #architektbędzin #katowice #stodoła #projektstodoła #architekt #architektura #architecture #czarnaelewacja #ciemnaelewacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *