dziennik

Jaki styropian wybrać na elewację

Projektując dom architekt od razu zakłada grubość warstwy termicznej w tym przypadku styropiany, zakładając takie dane jak rejon w którym budynek się znajduje, otoczenie, materiał z którego jest wykonana konstrukcja jak również z jakiego materiału zostanie wykonana izolacja cieplna.

Wybór rodzaju styropianu nigdy nie jest proste, przekłada się ona na zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania ciepła a co za tym idzie po prostu do ogrzania domu.

Czy warto oszczędzać na styropianie? Oczywiście, znajdą się takie opinie, które powiedzą nam: oczywiście że warto bo styropian to styropian.

Prawdę mówiąc nie warto. Z jednej strony jakość materiału a z drugiej jego grubość by spełnić obecnie obowiązujące warunki techniczne. Gdy kiedyś zdarzało się ocieplać dom styropianem 5cm, to teraz taka wartość na elewacji jest nie do pomyślenia jeśli chodzi o ogrzewanie domu.

 

Co w środku:

Styropian składa się w 98% z powietrza, które jest doskonałym izolatorem cieplnym, pozostałe 2% to polistyren. Przy wyborze styropiany na fasadę zwracamy uwagę nie tylko na jego grubość ale także na inne parametry kształtujące  współczynnik przewodzenia ciepła lambda (?) oraz parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR). Jeśli warstwa ocieplenia poddawana będzie dużym obciążeniom nieodzowne jest skontrolowanie parametru naprężeń ściskających przy 10cio procentowym odkształceniu (CS 10) wpływający na twardość i odporność termoizolacji.

Oznaczenia

 • EPS 50 – wytrzymałość na ściskanie nie mniejsza niż 50 kPa,na zginanie – 75 kPa. Jego λ ≥ 0,042 W/(m·K). Używany  do wypełnienia szczelin pomiędzy ścianami kilkuwarstwowymi.
 • EPS 70 – wytrzymałość na ściskanie nie mniejsze niż 70 kPa, na zginanie od 100 do 115 kPa. Jego λ to 0,031-0,044 W/(m·K). Najpopularniejszy styropian swego czasu.
 • EPS 80 – wytrzymałość na ściskanie nie mniejsza niż 80 kPana zginanie  125 kPa. Jego λ to najczęściej 0,037-0,040 W/(m·K). Zalecany przy ścianach dwuwarstwowych wykończonych tynkiem.
 • EPS 100 – wytrzymałość na ściskanie nie mniejsza niż 100 kPa, na zginanie 150 kPa. Jego λ ≤ 0,038 W/(m·K). Idealna na dachy i podłogi,a na fasadę jako ochrona przed obciążeniami i uderzeniami z zewnątrz.

Grubość

Do ocieplania ścian zewnętrznych elewacji używa się najczęściej płyt styropianu o grubości 12-15 cm. Co nie znaczy, że większa szerokość nie jest dopuszczalna. W zależności od rodzaju naszego ogrzewania możemy przyjąć od 12-15 cm, jednak przy niektórych systemach, np elektrycznym zalecane jest nawet powyżej 35cm. Nie mówimy tutaj o domach pasywnych.

 

 

Podsumowując

Ocieplenie ścian naszego budynku jest bardzo ważnym momentem budowy, aby nie wpaść w spiralę kosztów na ogrzewaniu / dogrzewaniu należy odpowiednio rozpatrywać aspekt zarówno jakości jak i grubości ocieplenia. Cena powinna być dla nas jednak sytuacją drugorzędną.

 

#projektelewacji #elewacjawojkowice #elewacjewojkowice #elewacjabędzin #elewacjapsary #elewacjarogoźnik #elewacjadobieszowice #elewacjasiewierz

#elewacjasiemonia #elewacjapyrzowice #elewacjaczeladź #remontdomuwojkowice #remontdomubędzin

#remontdomuczeladź #remontdomupsary #remontdomusiemonia #remontdomusączów

#remontdomupyrzowice #architektwojkowice #architektczeladź #architektbędzin #katowice #stodoła #projektstodoła #architekt #architektura #architecture #czarnaelewacja #ciemnaelewacja

 

10 thoughts on “Jaki styropian wybrać na elewację

  1. Pracując z klientami często zakupy odbywają się w marketach budowlanych, a tam niestety bardzo często brak jest podstawowej wiedzy nt. produktu. Pytając tzw doradców o jakiekolwiek parametry ostatnio spotkałem się z ciekawym sposobem na odprawianiu do kolejnych pracowników którzy teoretycznie się na tym wyznają. O przedstawieniu aprobat technicznych danych produktów już nie wspominam. Ale niestety tak tez bywa

 1. Przy wyborze izolatora trzeba pamiętać o tym by sprawdzić raporty z badań kontrolnych przeprowadzanych przez GUNB. Jakość to podstawa efektywnej termoizolacji, a z tym bywa różnie

  1. niestety bardzo różnie z tym bywa, gdzie styropian z tej samej firmy w jednym opakowaniu potrafi być idealnie skrojony, natomiast w kolejnym prostych kątów brak, tak samo jak kształt tak samo sama struktura pozostawia wiele do życzenia

 2. Przy izolacji termicznej ważny jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.

 3. Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.

  1. Erni, sam styropian , termoorganiki nie załatwi sprawy jeśli chodzi o mostki cieplne. Niedocieplony wieniec, nadproża z roletami czy mostek pod drzwiami tarasowymi. Tu bardziej zwróciłbym uwagę jak zostało to zrobione a nie konkretną markę wskazywał. Jeśli wykonawca nie miałby pojęcia o zamykaniu termicznym budynku to żaden styropian nie pomoże. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *