Projekt elewacji

kolor stolarki na elewacji

jakie okna do nowego domu

Temat wydaje się naprawdę błahy… tylko z pozoru, zapewniam.

Jaki kolor stolarki wybrać?

Nasze preferencje kolorystyczne, bo o nich teraz mowa, są bardzo ważne. Jednak równie niezmiernie ważne jest dopasowanie okien do całościowej bryły budynku. Jeśli nasza koncepcja zakłada jednolitą formę i odbiór przez osoby odwiedzające nas ( a przy okazji przez nas samych) to nie możemy sobie pozwolić na nieprzemyślane decyzje.

 

#stolarka czyli okna i drzwi. Temat ile komór i jaki producent zostawię sobie na inny dzień. Parapety zewnętrzne również. Kolor, kolor. Nasz dom jest przez każdego oglądającego odbierany w całości. Jeśli decydujemy się na gont, a jego kolor będzie brązowy, to nie możemy skusić się na czarne czy też czerwone okna. W przypadku dachówki o ciemnym odcieniu jak najbardziej. W przypadku ciemnych kolorów okien powinniśmy idąc za trendem utrzymać kolor na drzwiach, rynnach, rurach spustowych i obróbkach blacharskich. Za to kolor elewacji powinien być jasny – biały lub złamana biel. Nie będzie do takiej stolarki pasował brąz czy też piasek.

W momencie gdy decydujemy się natomiast na piaskowe kolory, naszym oczywistym wyborem powinien być odcień drewna. I teraz mamy do wyboru stolarkę w kolorze karmelu lub oklejona- imitującą drewno. Do tego zestawienia pasuje równie dobrze brąz, kawa jak i odcienie zielonego czy pomarańczowego. Paleta barw jest tutaj znacznie szersza.

Białe okna

Są one bardzo często wynikiem przeliczenia się z kosztami które ponosimy. Jednak nie jest tak, że białe okna to samo zło. Niegdyś tak było z autami – jeśli biały to ten najgorszy. Wielu klientów z którymi pracuję decyduje się na stolarkę białą. Jednym z powodów jest utrzymanie budynku w bardzo popularnej bryle „stodoły” lub klasycznym norweskim. Niestety nie dadzą sobie przetłumaczyć, iż w klasyce norweskiej bardziej bardziej pasuje stolarka czerwona, co jednoznacznie kojarzy się nam na śląsku z pewnymi dzielnicami Katowic.

 

Jaki kolor więc wybrać?

W przypadku gdy lubimy nowoczesny odbiór domu – grafitowe, klasyka – brąz/drewno a gdy stolarka ma być drugoplanowym elementem – białe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *