dziennikProjekt elewacji

dom energooszczędny zaczyna się na projekcie

pracownia projektowa freelancera

Dom energooszczędny – rozwiązania i informacje

W obecnych czasach coraz więcej osób stara się żyć w zgodzie z otaczającym nas światem. Wybieramy żywność ekologiczną, segregujemy odpady wykorzystujemy opakowania wielorazowe. Dodatkowo coraz chętniej wgłębiamy się w tajniki budownictwa energooszczędnego.

Budowa domu w technologii energooszczędnej i ekologicznej przez długie lata wielu osobom wydawała się strasznie droga, nieosiągalna i jednocześnie nieopłacalna, ponieważ z naszych szacunków wynikało, że wyższe sumy wydane w czasie prac budowlanych będą się zwracać przez wiele lat i tak naprawdę nie wiadomo kiedy pojawi się oszczędność. Dzisiaj ten rodzaj budownictwa staje się bardziej konkurencyjny dla tradycyjnego, jednak pomimo to koszt budowy domu energooszczędnego może być nieco wyższy gdyż niezwykle istotne jest tu zastosowanie wysokiej jakości produktów.

Rozwiązania w domach energooszczędnych i pasywnych

Jednym z najistotniejszych elementów jest doskonała izolacja termiczna budynku. Izolacja musi zostać wykonana niezwykle precyzyjnie, ponieważ każda nawet najmniejsza szczelina może powodować straty ciepła oraz pojawianie się wilgoci. Wykorzystywane są wielowarstwowe ściany, wielokomorowe okna oraz dobrze izolujące drzwi zewnętrze.

Montowane są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, rozwiązaniem ekologicznym pozwalającym na dogrzewanie domu i wody są kominki z płaszczem wodnym. Dodatkowo prawidłowo wykonany system wentylacji podnosi znacznie komfort mieszkańców – pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury a przy tym dopływu cały czas świeżego powietrza.

Obowiązkowym elementem domu energooszczędnego są instalacje kolektorów słonecznych. Pomimo iż w naszym klimacie zbyt dużo tego słońca nie ma to jednak jego energią chociażby zimą pomoże w ogrzaniu wody do kąpieli a to już jest dla nas oszczędność. Dobrze wykonana i wyliczona instalacja kolektorów słonecznych powinna zwrócić się już po kilku latach używania i zapewnić nam stałe wsparcie energetyczne całego domu.

Niższe koszty i wyższa wartość

Budownictwo energooszczędne jest coraz powszechniej wykorzystywane, cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości. Dodatkowym atutem jest fakt, że z całą pewnością nie stracimy na budowie takiego domu, gdyż są one znacznie chętniej kupowane i są więcej warte. Z całą pewnością patrząc w przyszłość domy energooszczędne są dobrą inwestycją, gdyż nowe pokolenia przywiązują coraz większą wagę do zdrowego i ekologicznego trybu życia, dlatego zainteresowanie takimi nieruchomościami będzie z roku na rok wzrastać.


O autorze

Więcej informacji na temat rozwiązań stosowanych w domach energooszczędnych znajdziesz na:

Dom-energooszczedny.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *