dziennikProjekt elewacji

Izolacja pianką

kolor elewacji

Izolacja pianką w małej skali

Pianka poliuretanowa jest jednym z koniecznych elementów przy budowie domu. Używane są przeważnie jako materiał izolacyjny ścian, stropów czy fundamentów ale także jako uszczelniacz do wszelkiego rodzaju szczelin i otworów.

Są różne rodzaje pianek, rozpoczynając na piankach ogólnego zastosowania, a kończąc na piankach do konkretnych zastosowań. W tym artykule omówię użycie pianki PUR w mniejszej skali.

Kilka najważniejszych zastosowań

 • Uszczelnianie drzwi, okien, schodów, czyli ogólnie stolarki budowlanej.
 • Wypełnianie wolnych przestrzeni, które często powstają pod wannami, w przepustach rurowych itp.
 • Mocowanie ośnieżnic drzwi z MDF-u(pianki o konkretnych właściwościach).
 • Mocowanie parapetów, puszek prądowych i skrzynek różnego rodzaju.

Warunki i podłoże nie grają roli.
Po utwardzeniu pianka poliuretanowa zyskuje odporność na duże wahania temperatury (od -40°C do 100°C), dlatego można je stosować zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku latem i zimą. Naniesienie pianki, aby było najefektywniejsze, powinno jednak odbywać się w określonych warunkach: temperatura powietrza powinna wynosić 20°C, a wilgotność powietrza powinna być na poziomie dokładnie 65%.
Jeżeli chodzi o podłoże, to pianka PUR dobrze trzyma się praktycznie każdego materiału. Problemy są jedynie z PE, PP i teflonem.

Najważniejsze jest, aby po utwardzeniu jak najszybciej zabezpieczyć piankę przed promieniami UV. Możemy to zrobić pokrywając powierzchnię silikonem, farbą lub tynkiem. Jeżeli uszczelniamy drzwi lub okna, za osłonę mogą posłużyć nam listwy ozdobne różnego rodzaju.

Rodzaje pianek:

 1. Pianki jednoskładnikowe – Powinny być stosowane wyłącznie do uszczelniania i wypełniania. Nie wolno ich stosować jako łączniki mechaniczne, takie jak np. kotwy. Tego typu pianki utwardzają się pod wpływem wilgoci, dlatego należy używać ich jedynie w miejscu, gdzie jest wilgoć. Przed nałożeniem pianki, pojemnik należy wstrząsać przez około pół minuty.
 2. Pianki dwuskładnikowe – Pianki montażowe, dobrze zastępują łączniki mechaniczne np. przy montażu drzwi wewnątrznych lekkich. Pianek dwuskładnikowych można używać w miejscach, gdzie wilgoć nie ma dostępu, ponieważ ten rodzaj pianki utwardza się poprzez reakcję chemiczną składników. Mają także większość gęstość niż pianki jednoskładnikowe, a co za tym idzie utwardzają się szybciej, przeważnie w ciągu 30 minut. Przed nałożeniem należy wymieszać składniki potrząsając puszką przez około pół minuty, lecz najpierw należy przekręcic specjalny pierścień. Po wymieszaniu piankę należy użyć w ciągu 5-6 minut, inaczej utwardzi się w puszcze i się zmarnuje.

Prawidłowa procedura nakładania:

 1. Przygotowanie podłoża – Pierwszym etapem jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Musi być ono odkurzone, czyste, odtłuszczone i nie może posiadać luźnych części. Jeżeli temperatura powietrza w miejscu nakładania pianki jest dodatnia, powierzchnię należy zwilżyć wodą, ułatwi to utwardzenie pianki. Ważne jest to w sytuacji, gdy izolacja jest kilkuwarstwowa (pierwsza warstwa maksimum 3cm, następnie,po jej utwardzeniu, powinno nastąpić zwilżenie wodą i nałożenie kolejnej warstwy, nie większej niż 3cm). Standardowa pianka zwiększa swoją objętość od 100 do 120%, a pianka niskorozprężna do 50%.
 2. Nałożenie pianki

Nakładanie pianki może odbywać się poprzez:

 1. Specjalną rurkę(wężyk) nakręcaną na zawór puszki. Wężyk taki niestety nie zapewnia precyzyjnej aplikacji pianki, ponadto pianka może zakleić otwór wężyka czy zawór puszki.
 2. Specjalny pistolet, który możemy dokupić w sklepie z odpowiednimi artykułami. Pistolet taki zapewnia oszczędną, precyzyjną aplikację pianki, a także umożliwia przerwę w pracy w dowolnym momencie. Stosowanie pistoletu wymaga jednak stosowania specjalnych puszek.
 3. Prace wykończeniowe – Do usuwania świeżych zabrudzeń należy używać specjalnych płynów czyszczących, piankę, która już się utwardziła można usunąć, tylko i wyłącznie, mechanicznie.

Następnie należy obciąć naddatki i zabezpieczyć piankę przed promieniami UV, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.


O autorze

Best Point – skuteczne izolacje natryskowe.

2 thoughts on “Izolacja pianką

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *