dziennikProjekt elewacji

Jakie okna polecacie do domu?

okna w domu

Jakie okna polecacie do domu?

Pytanie wydaje się błahe, a nawet w wielu przypadkach można by rzec idiotyczne. Tak jednak nie jest, więc postanowiłem po raz kolejny poruszyć ten temat.

Na polskim rynku zdecydowany prym wiodą okna wykonane z PVC czyli popularne plastiki oraz okna drewniane. Każde mają swoje wady i zalety. Okna drewniane wydają się oczywiście cieplejsze w ramie, okna plastikowe możemy zamówić z prawie dowolnym wykończeniem. Przeglądając oferty wielu producentów natknąłem się na możliwości kolorystyki barwionej w masie, oklejane różnego rodzaju okleinami  drewnopodobnymi (winyl udający drewno) jak i folie o różnych kolorach. Uzależnione jest to oczywiście od producenta profili. Na uwagę zasługują także okna aluminiowe, które wydają się zepchnięte na skraj rynku. Nic bardziej błędnego – przeżywają one swój rozkwit od kilku lat, no z uwagi na większą sztywność a co za tym idzie możliwości przestrzenne.

Producent okien nie oznacza producenta profili

To pierwszy aspekt na który musimy zwrócić uwagę wybierając producenta. Wielu z nich nazywa się „plast”, nazw w polsce i za nasza granicą w każdym kierunku jest tego multum. Alu dokładnie tak samo. Jednak nie każdy producent wytwarza profile samodzielnie. Udając się do punktu w którym zamawiamy czy mamy zamiar zamówić okna, zapytajmy o producenta, a także o markę profili. Mamy tu bowiem do czynienia bardzo często z łańcuszkiem PRODUCENT PROFILI + PRODUCENT OKUĆ + PRODUCENT SZKLENIA —-punkt zborny—> PRODUCENT OKIEN  —->   PUNKT DYSTRYBUCJI.

Każdy z tych elementów pełni dla nas bardzo ważną rolę. I tu pojawia się niestety nasza rola, ponieważ nikt nie zadba o nasz interes lepiej niż my sami. Producenta należy prześwietlić jak się da. Zazwyczaj zaczynamy w google. Wpisujemy nazwę producenta okien i dopisujemy „opinie”. Po takim wyszukiwaniu i przewertowaniu kilku stron mamy wstępny obraz. Dodając tzw słowa kluczowe, możemy dokopać się do prawdziwych perełek jeśli chodzi o komentarze.

CO z tego, że producent ma genialny, mega niepowtarzalny kształt ramy, skoro nie wie co to znaczy obsługa gwarancyjna? Nie wie co to szacunek dla klienta?

 

Sprawdźmy warunki montażu, reklamacji.

Wiele firm po montażu pozostawia nam regulamin do zapoznania się z nim. W kilku firmach natrafiłem na zapis, że reklamacje na wady mechaniczne przyjmowane są do 48h po skutecznym dostarczeniu pisma reklamacyjnego. Oznacza to fakt wysłania pocztą, czasem mailem, a najlepiej pofatygować się samemu.!!

Ważne kwestie:

-sprawdzamy stolarkę przed zamontowaniem do muru- czy jest w całości, czy nie ma widocznych wad które od razu nadają się do wymiany – wówczas nie pozwólmy takich okien zamontować

-sprawdzamy stolarkę PO zamontowaniu.

-montażysta podpisuje się na protokole- zdarza się, ze montażyści w momencie gdy są stwierdzone i spisane wady, nie chcą się podpisywać. Nie podpisany dokument nie jest dokumentem;

-wypisujemy wszystkie wady które zauważymy. Co z tego, że montażyście śpieszy się bo grają nasi. Jest w pracy puki nie otrzyma podpisanego protokołu.

 

Reklamacja okien

Reklamacja okien u dystrybutora: każdy dystrybutor powie: „reklamacja to z producentem, ale ja Państwu pomogę, wywalczymy z nimi najlepsze warunki…”

I tak i nie. Możemy ubiegać się u producenta z tytułu gwarancji, jednak wiele osób zapomina, że dystrybutor odpowiada z tytułu RĘKOJMI. I żaden przepis czy żaden zapis w umowie lub regulaminie nie może tego zmienić!! Rękojmia obowiązuje przez rok. Decydując się na reklamacje, musimy sprecyzować ewentualne  żądania, wysunąć rzeczowe argumenty i zdecydować u kogo dochodzimy swoich praw. Puki postępowanie reklamacyjne się nie zakończy, nie możemy wszczynać postępowania z tytułu rękojmi.

Kierownik budowy

Dobry kierownik budowy to skarb Jeśli mamy dobrego kierownika budowy, (mogę polecić sprawdzonego w okolicach Wojkowice, Rogoźnik, Bobrowniki itd), to zawierając umowę w sprawie okien możemy zastrzec, że montaż musi odebrać kierownik budowy.  Nie jest to wymogiem, jednak jeśli nie jesteśmy obeznani ze stolarką o ogólnie budowlanką, a kierownik się n a to zgadza, możemy się w ten sposób zabezpieczyć przed partactwem ze strony montażystów.

 

Okna dwuszybowe do domu

Dystrybutor/ producent może sprzedać nam  je w 2 przypadkach:

  • Remontujemy dom
  • Podpiszemy oświadczenie że okna do nowo budowanego obiektu są na nasze wyraźne życzenie i mamy pełną świadomość co do przepisów budowlanych i odpowiedzialności.

Prawo budowlane określa między innymi minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien do nowo budowanych obiektów. Normę tę spełniają jedynie okna 3 szybowe. Bez tego możemy mieć problem z oddaniem budynku do użytkowania.

 

#remontelewacji #projektelewacji #jakieokna #oknadodomu #budowadomu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *