dziennikProjekt elewacji

Rynny w domu

woda na elewacji

Zadbaj o drożność rynien

Dach nie musi mieć rynien, ale rynny dają ochronę dla ścian budynków, przestrzeni wokół nich oraz… zapewniają bezpieczeństwo domowników. Warto pamiętać, by zachowywać drożność systemu rynnowego.

Rodzaj tworzywa, profil i kolor rynny można i warto dopasować do rodzaju osłony i kształtu zadaszenia. Mogą wykazywać zwiększoną wytrzymałość na rozbijanie kasztanami, żołędziami oraz szyszkami, a także na zapychanie liśćmi. Są również i takie, które bez problemu znoszą nawet bardzo gwałtowne śnieżyce.

Co najmniej Dwa razy na rok – wiosenną i jesienną porą – trzeba przeprowadzić przegląd systemu rynnowego, który to przegląd zapewni prawidłowy obieg wody deszczowej. By systemy rynnowe wypełniały swoje zadanie, potrzebujemy zadbać o przepustowość systemu. W innym wypadku będzie nieefektywnie przepuszczać wodę deszczową, która zacznie przelewać się przez rynny, co może powodować uszkodzenie tynków i elewacji. Problemem są szczególnie liście, które blokują rynny, a zimową porą stanowią przyczynę tworzenia się zatorów z lodu i w ostateczności pękanie rur.

siaka-do-rynien.jpg

Problem z nawiewanymi liśćmi w pewnym stopniu rozwiązują siatki ochronne montowane na rynnach. Zabezpieczają też przed uszkodzeniami powierzchniowymi spowodowanymi przez uderzenia szyszek, żołędzi, kamieni. Siatka na rynny przepuszcza natomiast igły i małe nasiona drzew, z tej przyczyny nie zwalnia z przymusu okresowego oczyszczania rynien. Zupełny brak ochrony przed zanieczyszczeniami wymusza pozbycia się ich mechanicznie. Aby pozbyć się zanieczyszczenia najlepiej wymyć je za pomocą wody podanej pod ciśnieniem. Miejmy na uwadze, aby przy usuwaniu liści nie stosować ostrych, metalowych narzędzi, np. mini grabi, ponieważ uszkadzają one ochronną powłokę rynien.

Niewłaściwie działająca rynna nie będzie chronić ścian zewnętrznych: woda spłynie po nich, powodując degradację tynków. To natomiast przełoży się na stan izolacji i ułatwi przeniknięcia wilgoci do środka budynku. Należy również zwrócić uwagę na to, że jeśli nie zatroszczymy się o odpowiedni odpływ deszczówki, może ona wywoływać niszczenie również wokół naszego budynku (rabaty) i przyczyniać się do nasiąkania fundamentów.


O autorze

Ania Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *