dziennikProjekt elewacji

siding opinie

siding,opinie,porady

Siding czyli oblicówka to metoda wykończenia elewacji która ma zabezpieczyć ściany z zewnątrz przed przenikaniem wody z opadów czy wiatru…

Czyli podobne przeznaczenia jak większości materiałów elewacyjnych.

Siding to podłużne panele układane zazwyczaj a raczej w większości w poziomie – wymusza to również budowa samych paneli. Sprawdza się jako materiał wykończeniowy przy elewacjach zarówno ocieplonych jak i nieocieplonych. Ocieplenie może być za pomocą wełny mineralnej jak i styropianu.  Fakt ten powoduje sposób montażu: siding montujemy na ruszcie  drewnianym lub stalowym, czyli całkowicie poza warstwą ocieplenia.

W ten sposób jest on doskonałym materiałem zarówno przy nowych jak i starych restaurowanych budynkach, nadszarpniętych zębem czasu. Przy rozbudowach często część nową wykańcza się np tynkiem, część starą sidingiem.

W latach dziewięćdziesiątych królował jeden materiał : PVC, dlatego też do dzisiaj kojarzone są z materiałem dzięki któremu domy zyskiwały przydomek „obite plastikiem”.

Siding winylowy był przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na działanie wszystkich czynników atmosferycznych – Dlaczego? Wzmacniany plastyfikatorami i stabilizatorami w wielu miejscach przetrwał do dzisiaj.

W obecnych latach do dyspozycji mamy siding drewniany (lub drewnopodobny) , kompozytowy a także metalowy.

Pomimo wielu negatywnych opinii rodem z lat 90 za tym wykończeniem przemawia szereg faktów:

  • genialnie odporny na działanie czynników atmosferycznych- nie traci swoich właściwości przy zmieniającej się pogodzie, temperaturze, wietrze czy promieniach słońca. Nie trzeba więc obawiać się skoroduje, złuszczy się, odkształci. Do tego ten materiał jest na tyle trwały, że producenci udzielają nawet kilkudziesięciu lat gwarancji na swoje produkty.
  • czyszczenie dla nastolatka – jeśli w domu jest nastolatek a dom jest parterowy, bez oporów za dodatek do kieszonkowego możesz mu zlecić prace myjką ciśnieniową z użyciem detergentu. Praca jest prosta jak mycie auta, ale uwaga: tak jak auto, Siding myjemy od góry do dołu poziomymi ruchami!!!  🙂
  •  cenę – jest to jeden z najtańszych…. może być to jeden z najtańszych materiałów wykończeniowych. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu zł/m2 , jednak nie ma co się łudzić, dochodzą również do kilkuset. Wszystko zależy od producenta. Jakiego ja bym polecił? Nie wymienię ich na stronie, jednak jest na polskim rynku kilka kanadyjskich firm zajmujących się dystrybucją tego materiału.
  • konserwacja – jeśli nasze panele wykonane są z pvc, jedyna konserwacja to wspomniana wyżej myjka z detergentem czyszczącym;
  • montaż – panele są genialnie lekkie, poręczne, mają wykonane otwory w które należy wbić gwoździe. Robimy to wprawnie młotkiem dekarskim lub gwoździarką. Samodzielny montaż np na budynku gospodarczym wymaga tylko trochę wprawy, kilku słonecznych weekendów oraz dobrego piwa bezalkoholowego (!!!!BEZ alkoholowego) 
  • wykończenie – w latach 90 siding był zazwyczaj biały, w rzeczywistości kolorystyka może być generalnie dowolnie dobrana do ogólnej wizji domu, stolarki okiennej czy oczu ukochanej osoby.

 

Siding dobry na wszystko?

Otóż nie. Ten materiał mimo wielu oczywistych zalet nie sprawdzi się wszędzie. Jeśli w budynku posiadamy wykusze to montaż będzie utrudniony – jednak nie niemożliwy. Gorzej jest z zaokrągleniami – tutaj już Siding jest przeciwwskazaniem do montażu.

 

Każdy położy Siding

Tak jak w poprzednim stwierdzeniu, nie każdy położy Siding,

kładąc ten materiał pamiętajmy o zachowaniu luzów dylatacyjnych, pozwalających materiałowi pracować. Różnice temperatur nie wpływają na jego wytrzymałość, jednak na jego objętość tak. Przy montażu należy również pozostawić luz w otworach montażowych. Dzięki temu Ściana będzie mogła pracować we własnym tempie.

Spotykając naprawdę różne firmy i ekipy budowlane na budowach widziałem już niejedno. Spotkałem się także z sytuacją, gdzie klient zrezygnował z tego materiału, ponieważ podczas montażu ekipa skutecznie klienta odstraszyła.

Nieprawdopodobne? Zachęcam do przeczytania tego wpisu

 

 

#siding  #elewacja #projektelewacji #sidingnaelewacji

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *