dziennikProjekt elewacji

obalamy mity gontów bitumicznych

jaki gont bitumiczny wybrać?

Przez lata utarło się stwierdzenie, że gonty bitumiczne nadają się jedynie na przekrycie altany, domku gospodarczego albo innego tego typu miejsca. Nie nadają się na budynki gospodarskie a już na pewno nie na pokrycie domów jednorodzinnych.

To właśnie to przekonanie sprawia, że wciąż najczęstszym pokryciem dachu w Polsce pozostaje dachówka ceramiczna o blacho dachówka. Jest to oczywiście twierdzenie błędne i bardzo krzywdzące dla tego materiału. Niestety wpływ na takie opinie mają nie tylko stare przyzwyczajenia polaków ale również nieudolność i niewiedza wielu sprzedawców, dla których nie liczy się co ale ile sprzedają.

Czym jest tak naprawdę gont?

Osoby które mają choć trochę wiedzy na tematy budowlane doskonale znają materiał taki jak papa termozgrzewalna lub papa klejona na zimno. Są to dwa rodzaje tego samego materiału. Ma ona także różne przeznaczenie np wierzchniego krycia – to ta papa która pozostaje widoczna na dachu. Istnieje również papa podkładowa układana na pełnym deskowaniu. To jest coś co zapewnia nam drugą linię obrony na dachu. Przed czym się bronimy? Przed deszczem, śniegiem, przemakaniem wszelkiego typu. Sam gont na dachu jest tak naprawdę nic nie wart. Tak samo jak papa w jednej warstwie nie daje nam de facto żadnej ochrony. W obu przypadkach dajemy najpierw papę podkładową a następnie układamy gont.

O tym jakie dostępne są wzory i kolory możemy porozmawiać oglądając nie jeden katalog nie jednego producenta. Ważniejsze jest jednak czym on tak naprawdę jest.

Gont bitumiczny to tak naprawdę „guma” złożona z dwóch warstw:

  • osnowy czyli włókniny szklanej lub mieszanki włókniny szkła i tworzyw sztucznych. Warstwa ta zabezpieczona jest przeciwwilgociową masą bitumiczną gwarantującej całej konstrukcji stabilność jak i elastyczność. Ta warstwa odpowiedzialna jest również za szczelność naszej powłoki bitumicznej.
  • wierzchniej warstwy którą zazwyczaj tworzy gruboziarnista posypka mineralna barwionej na różne kolory; aby nadać gontom będącym de facto elementami płaskimi cieniuje się ich posypkę dzięki czemu z kilkunastu metrów wyglądają na przestrzenne.Posypka jest elementem który odpowiada za odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne np podczas uderzeń deszczu czy gradu.

UWAGA: sprawdzając gont sprawdzamy czy posypka nam się nie kruszy. Jeśli tak jest w nadmiarze, gont nie nadaje się na dach domu.

Tego typu masy asfaltowe nasączające pokrycie sprawiają iż materiał jest całkowicie szczelny, a przede wszystkim wbrew wielu opiniom odporny na starzenie, działanie skrajnych temperatur oraz promieniowania UV. Im lepszy jakościowo materiał zastosowany, tym trwalsza warstwa zewnętrzna naszego dachu.

A teraz kilka faktów:

1.gonty bitumiczne są lekkie. Dzięki temu konstrukcja więźby dachowej może być zaprojektowana z elementów o mniejszych przekrojach
2.gont można układać na starych pokryciach, np. na papie, więc jest idealnym materiałem renowacyjnym
3.gontem bitumicznym można kryć dachy proste i skomplikowane, prawie płaskie jak i bardzo strome w zakresie 12° – 90°.
4. Krycie dachu gotowymi elementami jest bardzo prosta i poradzi z nią sobie każdy po przeczytaniu instrukcji.
5. gont bitumiczny jest odporny na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury i ruchów dachu.
6. duża ilość kształtów i kolorów umożliwia wykonanie niepowtarzalnych pokryć w wielu kombinacjach.
7. skończone dobrze wykonane powłoki są elementami szczelnymi i bardzo trwałymi. Przeciwnie do powszechnej opinii gonty mogą służyć nam nawet 40-50 lat a nie jak twierdzą ich przeciwnicy – 5 lat.
8. Elementy wykończeniowe czyli obróbki blacharskie czy taśmy należą do najtańszych na rynku – nie znaczy najgorszych- ich cena wynika z faktu że są to konstrukcje proste do wykonania.
1 m2 gontu to 1 m2 krycia dachu (odpady stanowia jedynia 5%-8%)

Nie każdy gont nadaje się na dach

Tak, to zdecydowanie prawda. Gonty które są cienkie i wykonane ze słabych materiałów nie dają nam wystarczającej ochrony. Najlepiej wybierać z gontów których grubość jest większa niż 5mm czyli 6 i 8 mm. To daje nam większą pewność że będziemy odpowiednio zabezpieczeni przed atakami atmosferycznych czynników takich jak grad, śnieg czy deszcz. Grubość jest elementem bardzo często pomijanym przy opisach.Z prostego powodu: zdecydowanie większa ilość procentów posiada gonty 4-5mm które nadają się właśnie jedynie na altany i daszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *