dziennikProjekt elewacji

Okna białe czy oklejane?

projekt elewacji jakie okna

Okna są naszymi oczami

Na elewacji to właśnie dzięki oknom wiemy co się dzieje na zewnątrz, dzięki nim w pomieszczeniach w ciągu dnia jest jasno. O tym jaki wpływ na budynek i jego energooszczędność mają całe okna jak i poszczególne ich elementy pisaliśmy już wczesniej i napiszemy dla Was jeszcze nie raz. W dzisiejszym artykule skupmy się nad ich wykończeniem

Przekonując nas do swoich wyrobów zarówno producenci jak i sprzedawcy przekonują nas o zaletach swoich wyrobów/produktów. Popatrzmy na nie jednak okiem bardziej kobiecym , delikatnym. Każda kobieta (mężczyźni również jednak jak pokazują dziesiątki badań z całego świata jednak oni mniej) uwielbia otaczać się pięknymi przedmiotami. Do takich należą również niewątpliwie oczy na świat czyli okna. Ich kształt to nie tylko forma otworu:okrągłe, kwadratowe czy trójkątne. Ich właściwa forma to detal jakim jest profil. To on jest wielokrotnie uznawany za najważniejszy element stolarki.

Kolor czy białe

Jeśli rozważamy kolor to również i białe.Kolor biały kojarzy się z tradycją. Gdy przyjrzymy się historii okien PVC zobaczymy, że na początku był tylko ten kolor. Nie wynikało to z braku możliwości ale z braku szerokiego grona odbiorców na inne kolory. A więc zostało na biało. Tego typu okna mają bardzo wiele zalet:

  1. Nie widać zarysowań;
  2. Biały to kolor uznawany za najbardziej tradycyjny;
  3. Brud bardzo szybko schodzi bo ów biały to kolor materiału;
  4. Okna można przeszlifować lekkim papierem ściernym (dla zaawansowanych majsterkowiczów) i wypolerować usuwając drobne rysy;
  5. Biały to kolor typowy, zawsze można domówić nowe skrzydło o ile profil się nie zmienił;

Oprócz stwierdzenia o tradycyjnym wyglądzie, reszta punktów odnosi się także do kolorów barwionych w masie. Wyglądają jak białe lecz są niebiałe czyli kolorek. Czerwone, grafitowe,niebieskie… Wszystko zależy od producenta profili z którego korzysta wybrany przez nas producent.

Okna foliowane mają jedną poważną przewagę nad oknami białymi: moją imitować każdy dowolny materiał. Tą okleiną zazwyczaj jest okleina przypominająca drewno. Dąb, buk, sosna czy wiele innych imitacji drewna. Jeśli tak się nad tym zastanowić to ma to jednak bardzo duży sens. Jedną z najbardziej podstawowych wad tego produktu jest fakt, że bardzo prosto go uszkodzić zanim zostanie zamontowany na naszym ukochanym budynku. Wiele wad może wynikać z wad maszynowych. Pamiętajmy, że okna idą taśmowo, wystarczy jeden element ostry czy nawet poszczerbiona rolka może spowodować serię rys i zadrapań.

Kolejną wadą takich okien jest możliwość odklejenia się folii. To tylko klej, mimo że gwarantuje sięol odporność na lata to jednak warunki atmosferyczne są nieubłagane.

Cena okien

Cen okien różni się w zależności od tego czy będą one białe czy z okleiną. Jeśli:

  • z okleiną to barwione w masie na podobny do okleiny kolor czy białe?
  • okleina z jednej czy z dwóch stron?

A jak kształtują się ceny? Po wycenach które ostatnio rozpatrywałem nader często jest to różnica ok 30% .

Jeśli miałbym wybierać to mimo wielu problemów i oczywiście wyższych cen wybrałbym jednak okna z okleiną drewnopodobną z uwagi na ich wygląd i i prezencję.

W imieniu redakcji

Mgr Inż. Arch. Krzysztof Szozda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *