dziennikProjekt elewacji

Okna dwuszybowe do nowego domu

obowiązujące prawo budowlane

Jeśli projekt naszego domu został wykonany i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę przed 1 stycznia 2017 roku to możemy wstawić okna dwuszybowe. Inaczej grożą nam spore nieprzyjemności.

Jeśli dany projekt budowlany został zatwierdzony w 2016 roku, a inwestor uzyskał pozwolenie na budowę również w 2016 roku budowa może przebiegać bez większych przeszkód. Jeśli jednak nasze pozwolenie jest z 2017 lub z 2018 roku, okna dwuszybowe dopadają całkowicie. Jesteśmy bowiem zobligowani budować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Pomimo iż przepisy weszły w życie już dwa lata temu jesteśmy w stanie znaleźć sprzedawcę okien który bez większych przeszkód wyprodukuje dla nas i zamontuje nam okna dwuszybowe. Zdecydowana większość podsuwała mi oświadczenie w którym biorę na siebie całą odpowiedzialność za montaż i zamówienie okien nie spełniających obecnych norm. Znalazłem jednak rodzynka, który tego nie zrobił. Jednak nie wymienię go z nazwy, bo przecież nie chodzi o robienie tej firmie antyreklamy.

Od 1 stycznia 2017 roku wartości dotyczące nie tyle szyb co całych okien uległy zmianie i wynoszą odpowiednio dla okien (poza oknami połaciowymi) 1,1 W/(m2 · K), a dla okien połaciowych 1,3 W/(m2 · K). Kolejne zmiany przewidziano na rok 2021 gdzie wartość współczynnika przenikania ciepła wynosić będzie 0,9 W/(m2 · K), a dla okien połaciowych 1,1 W/(m2 · K).

W chwili obecnej większość producentów oferuje zdecydowanie w większości okna trzyszybowe. Jeśli zdarza się klient na okna dwuszybowe odwodzą go od tego wszelkimi możliwymi sposobami.

Teoretycznie, ale tylko teoretycznie, jeśli wykonujemy remont domu, zmieniamy elewacje i wymieniamy okna na takie same rozmiarowo jak istniejące, możemy pokusić się o okna dwuszybowe. Remont to nie budowa od podstaw więc teoretycznie nikt nie może nas zmusić do bycia naj. Jednak okno dwuszybowe nie da nam takiego komfortu energetycznego jak okno trzyszybowe, pamiętajmy że dołożenie już w sumie niewielkiej kwoty do sumy za nasze okna, pozwoli zaoszczędzić na stratach ciepła a w konsekwencji na ogrzewaniu.

Okna dwuszybowe nadają się do remontów

Tak, nadają się do remontowanych domów, jak pisaliśmy jednak powyżej, jeśli już wprowadzamy zmiany do naszego budynku, powinniśmy zrobić to z należytą starannością i na jak najwyższej klasy materiałach. Same szyby oczywiście nie załatwią sprawy okien. Do ogólnego rozrachunku dochodzą dobrej jakości profile okienne oraz montaż. Dobrze przeprowadzony montaż oraz wykończenie wnęk okiennych  przy ocieplaniu budynku pozwoli nam na zminimalizowanie mostków cieplnych. Sprawdzonym rozwiązaniem są również rolety zewnętrzne mylnie nazywane przez wielu antywłamaniowymi. Poprawiają wprawdzie one komfort życia i pomagają przy regulacji temperatury i nasłonecznienia, jednak z antywłamaniami mają niewiele wspólnego.

Okna w nowym domu – przepisy

Przyjrzyjmy się szczegółowym przepisom które to definiują czyli pkt 2.1.1. załącznika nr 2 do rozporządzenia Warunki Techniczne:

1.2. Wartości współczynnika przenikania ciepła U okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych nie mogą być większe niż wartości U(max) określone w poniższej tabeli Nr 2:
 

Lp.Okna, drzwi balkonowe i drzwi zewnętrzneWspółczynnik przenikania ciepła
U(max) [W/(m2 ·K)]
od 1 stycznia
2017 r.
od 31 grudnia
2020 r.*)
1Okna (z wyjątkiem okien połaciowych), drzwi balkonowe i powierzchnie przezroczyste nieotwieralne:a) przy ti ≥ 16°C,b) przy ti < 16°C.   1,11,6   0,91,4
2Okna połaciowe:a) przy ti ≥ 16°C,b) przy ti < 16°C. 1,31,6 1,11,4
3Okna w ścianach wewnętrznych:a) przy Δti ≥ 8°C,b) przy Δti < 8°C,c)oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego. 1,3bez wymagań1,3 1,1bez wymagań1,1
4Drzwi w przegrodach zewnętrznych lub w przegrodach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi.1,51,3
5Okna i drzwi zewnętrzne w przegrodach zewnętrznych pomieszczeń nieogrzewanych.bez wymagańbez wymagań
Pomieszczenie ogrzewane – pomieszczenie, w którym na skutek działania systemu ogrzewania lub w wyniku bilansu strat i zysków ciepła utrzymywana jest temperatura, której wartość została określona wTabeli Nr 1 Temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń.ti – Temperatura pomieszczenia ogrzewanego*) Od 1 stycznia 2019 r. – w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością.

1.3. Dopuszcza się dla budynku produkcyjnego, magazynowego i gospodarczegowiększe wartości współczynnika U niż UC(max) oraz U(max) określone w pkt 1.1. i 1.2., jeśli uzasadnia to rachunek efektywności ekonomicznej inwestycji, obejmujący koszty budowy i eksploatacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *