Projekt elewacji

podbitka plastikowa czy naturalna?

jaka podbitka do domu? na nowoczesnej elewacji

Podbitka to element który maskuje nam elementy konstrukcji i umożliwia przeprowadzenie oświetlenia czy okablowania do kamer. Jaki rodzaj podbitki wybrać? Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszej elewacji.

PO pierwsze pytanie czy wszystko robimy już na gotowo? Jeśli wszystko chcemy już mieć na tip-top możemy zdecydować się na podbitkę tynkowaną. Wygląda ona naprawdę bardzo elegancko i jest niejako przedłużeniem ściany. Przestrzeń która znajduje się pod podbitką jest już wtedy przestrzenią całkowicie zamkniętą. Wszystkie kable, rurki czy inne elementy które mają tamtędy polecieć, muszą już być tam wkomponowane. Przy budowie wykończenia w taki sposób musimy pamiętać, że najpierw stawiamy stelaż a następnie kręcimy do niego płyty. Po przykręceniu i zabezpieczeniu płyt zaczynamy prace mokre. Jeśli nie chcemy takiego wykończenia, spokojnie, jest wiele innych możliwości, w dodatku są to prace suche!

  • Nieśmiertelne PCV – czyli podbitka „plastikowa” .Pomimo tego, że kojarzy się wielu osobom z sidingiem i czasami, gdy nie było nic, nic bardziej błędnego. Polecam nasz wpis apropo sidingu w obecnych czasach. Nowoczesne materiały to nie biały kawałek plastikowej deski. W chwili obecnej podbitka pvc może wyglądać jak elementy lakierowane, lub imitować drewno. Pamiętajmy, że nikt nie będzie naszej podbitki oglądam z metra, minimum będzie to 3-4 metry.
  • Elementy drewnopochodne czyli deski i wszelkiego rodzaju płyty które imitują nam deskę lub nią naprawdę są. Wyglądają zapewne o wiele lepiej wizualnie niż pcv jednak jest pewne ale. Musimy pamiętać, że zdecydowana większość elementów drewnianych jest dlatego osłaniana aby nie miały bezpośredniego styku z warunkami atmosferycznymi. Jeśli zdecydujemy się na podbitkę drewna lub z elementów drewnopochodnych musimy pamiętać o konserwacji, której musimy się dopuścić co kilka lat. Odświeżamy wówczas elewację, jednak jeśli nie jesteśmy zwolennikami takich prac, powinniśmy zastanowić się czy ten materiał jest dla nas.
  • Stal – na rynku istnieją również elementy stalowe, cynkowane , z aluminium. Do wyboru mamy kilka materiałów, każdy charakteryzuje się inną gwarancją producenta i oczywiście ceną.

Podbitki z drewna czy pvc mają jeszcze jedną ważną zaletę. Montowane są w taki sposób, że możemy dostać się pod nie. Czyli jeśli po roku wpadniemy na pomysł dokończenia czy zmiany oświetlenia elewacyjnego lub też założenie kamer, mamy dużą swobodę ruchu, a i możemy to wykonać sami. Nie ma tutaj też prac które mogą uszkodzić czy wybrudzić nasza elewację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *