dziennikProjekt elewacji

Tynk mozaikowy na elewacji

tynk mozajkowy na elewacji budynku

Tynk mozaikowy od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością na domach nazwijmy to średniej klasy. Łączą one wytrzymałość i elegancję przy w miarę dostępnej cenie.

Tynk kamyczkowy to tak naprawdę tak naprawdę cienkowarstwowy tynk dekoracyjny nakładany w warstwach o grubości od 1 do 3 mm. Grubość warstwy określana jest przez grubość zastosowanego kruszywa. Ilość kolorów jest wręcz nieograniczona, wszystko zależne od producenta. Każdy miłośnik dopracowanych form znajdzie coś dla siebie. Oprócz wrażeń estetycznych tynki kamyczkowe oferują również wyższe niż zwyczajowe tynki wytrzymałość mechaniczna i elastyczność. Spoiwem tynku jest żywica, więc materiał będzie miał dobre parametry. Oczywiście jak przy każdym tego typu elemencie jakość idzie w parze z ceną.

Są trwałe i odporne na wpływy atmosferyczne. Można je myć wodą za pomocą szlaufa lub myjki, jednak odradza się mysie z bliska pod dużym ciśnieniem. Stosuje się je w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia z uwagi na ich parametry.

Idealnym podłożem dla tynku jest podłoże z którego nic nie odpada, jest RÓWNE i suche. Nie może być nadmiernie skurzone. Inne parametry są drugorzędne. Tak więc tynk ten można położyć na inne tynki mineralne, ścianę betonową, obrzutkę, płyty g-k czy osb. Ważne jest to jak finalnie przygotujemy powierzchnię.
Tynki cienkowarstwowe nakładane na nierówne podłoże nie zapewniają wymaganego efektu wizualnego przez co inwestor może zrazić się dość szybko do tego materiału. Ewentualnie można zastosować grubą warstwę tynku kamyczkowego, co jednak wiąże się z podniesieniem kosztów całego wykończenia. Tynk odpada? Odpowiedź jest jedna: podłoże zostało źle przygotowane.

rany, nie ma koloru!!

Produkt zamknięty w pojemniku nie ma koloru takiego jaki widnieje na opakowaniu. Może być to bardzo mylące dla osoby, która ma pierwszy raz do czynienia z takim rodzajem tynku. Zdarzają się wręcz sytuacje gdy klient udaje się do miejsca zakupu z reklamacją tynku, a dopiero tam zostaje przeszkolony. Tynk kamyczkowy nabiera prawidłowej barwy po końcowym wyschnięciu żywicy.

Nakładanie tynku powinno odbywać się przy bardzo dobrych warunkach pogodowych tzn temperatura powinna być w przedziale 5-25 st C, a temperatura podłoża i otoczenia przez kolejne 48h powinna wynosić około 15 stC. Zarówno deszcz, jak i mogło by się wydawać idealny dla wysuszania wiatr, działają niekorzystnie na twardnienie żywicy. Nakładanie ręczne przypomina nieco wykonywanie gładzi gipsowych – dla wprawionych nie będzie żadnej różnicy. Niewielką porcję tynku wyjmuje się z wiadra łopatką po czym nakładamy dłuższą krawędzią pacy. Masę równomiernie nakładamy na podłoże tynkowane tworząc jednolitą warstwę. Po tym kroku ściąga się nadmiar masy i wrzuca do wiadra. Nałożona masę wygładzamy W JEDNYM KIERUNKU. Należy unikać przerw w pracy, nie wolno bowiem dopuścić do zaschnięcia wygładzonej powierzchni jeśli ta nie została uzupełniona w całości warstwą.

UWAGA:

  • Tynk należy zużyć w czasie podanym na opakowaniu przez producenta, po tym czasie żywica traci swoje właściwości
  • tynków ciemnych nie stosujemy w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych – przegrzanie spowoduje odkształcenia i pęknięcia.
  • jedną partią musimy pokryć cały zakładany fragment – nie zaleca się „dorabiania” tynku czy nakładania później
  • partie między sobą mogą się różnić odcieniami

KOSZTY TYNKU MOZAIKOWEGO

Średnio sprawdzając po sklepach 1 m2 tynku mozaikowego: 30-50 zł. Jest to cena uśredniona. W zależności od opakowania zapłacimy różne stawki. Pamiętajmy też, że kupujemy na daną powierzchnię.

Ułożenie m2 tynku mozaikowego: 25 zł/m2

tynk mozajkowy na elewacji budynku
brązowy tynk kamyczkowy na elewacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *