dziennik

z czego zrobić cokół budynku?

Projekt nowoczesnej elewacji

Elewacja domu to nasza wizytówka, więc nie ma co narzekać i się zastanawiać, trzeba po prostu ją wykonać solidnie i z gustem. Co jednak gdy nie mamy pomysłu na elewację? DO głowy przychodzi nam wiele pomysłów, w tym także tych mniej racjonalnych.

Z czego więc wykończyć cokół?

Na elewacji stosujemy zazwyczaj kilka materiałów, nie są to jednak jedyne dostępne:

Cegła klinkierowa  jest elementem zdecydowanie najcięższym !!. Wymaga odpowiedniego przygotowania fundamentu tak, abyśmy mogli oprzeć dodatkową ściankę elewacyjną. Jeśli jednak nie,możemy naszą ściankę z klinkieru oprzeć na konsolach mocowanych do muru. Nie zmienia to jednak faktu, iż musimy brać pod uwagę spore dociążenie konstrukcji.

Płytki klinkierowe to lżejszy i tańszy odpowiednik cegły. możemy je zastosować bez dodatkowych pod konstrukcji, a kleić możemy zarówno do styropianu jak i na deskę.

Deska elewacyjna czyli naturalne drewno które kładziemy w miejscach gdzie tynku na pewno nie będzie. Najczęściej są to części ścian między oknami lub przy wejściu.  Mocowana na szkielecie drewnianym do oryginalnej ściany.

Ozdoby bitumiczne  czyli wszelkiego rodzaju „imitacje”. Możemy zastosować nie tylko bitumiczne, są również zwykłe „folie” do naklejania. Na rynku mamy dostępne zarówno imitacje klinkieru, deski jak i kamienia – kwestia gustu i sklepu.

Kamień naturalny, łupek – czyli jeden z najczęściej stosowanych elementów. Dobry materiał na cokół, na całą ścianę osobiście bym się nie skusił. Mimo iż wygląda ciekawie, dla mnie osobiście jest to materiał zimny.

Dachówka szczególnie ceramiczna ostatnio rzuciła mi się w oczy na kilku budynkach. Niby z jednej strony tłumaczymy, że dachówka jest tylko do dachów, jednak jak wiadomo my jako właściciele bardzo często chcemy mieć coś innego.

Tynki dekoracyjne czyli wszelkiego rodzaju tynki imitujące swoją strukturą i materią coś czym tak naprawdę nie są. Np możemy udawać beton architektoniczny lub drewno.

WYCISKI – tutaj dochodzimy do jednego z moich ulubionych tematów, czyli z zaprawy robimy drewno, beton, kamień, i co nam tylko przyjdzie do głowy. Na rynku mamy kilka firm wykonujących silikonowe wyciski. Poważni wykonawcy posiadają w zasobach własnych narzędzi takie cuda, dzięki czemu są w stanie wykonać dla nas na budowie imitacje drewna, betonu..

Tynk kamyczkowy to tak naprawdę tak naprawdę cienkowarstwowy tynk dekoracyjny nakładany w warstwach o grubości od 1 do 3 mm. Grubość warstwy określana jest przez grubość zastosowanego kruszywa. Ilość kolorów jest wręcz nieograniczona, wszystko zależne od producenta. Każdy miłośnik dopracowanych form znajdzie coś dla siebie. Oprócz wrażeń estetycznych tynki kamyczkowe oferują również wyższe niż zwyczajowe tynki wytrzymałość mechaniczna i elastyczność. Spoiwem tynku jest żywica, więc materiał będzie miał dobre parametry. Oczywiście jak przy każdym tego typu elemencie jakość idzie w parze z ceną.

Kolorowe wstawki z tynku pozostają niezawodne i bardzo często używane nawet przy bardzo rozbudowanych elewacjach. Cokół w kolorze ciemnym przez co nie widać brudu z ziemi, tynk podstawowy jasny, a wstawki lub całe połacie w kolorze ciemnym. Jak mieszać kolory? o tym w jednym z kolejnych wpisów.

można i udawać beton 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *