dziennik

jakie drzwi tarasowe?

Projekt elewacji

Zanim zajmiemy się na porządnie wytłumaczeniem tematu jakie drzwi i dlaczego, musimy zadać sobie podstawowe pytanie: ile mamy gotówki którą chcemy przeznaczyć na tą inwestycję. Nie chodzi tutaj ile mamy na cały dom, a ile konkretnie przewidywaliśmy na ten konkretnie element.

Jakie drzwi tarasowe wybrać?

Pierwszym elementem który wykształtuje nam cenę naszego ukochanego okna na świat i nasze włości jest materiał z którego zostanie owe okno wykonane. Mamy tutaj trzy podstawowe materiały:

  • drewno
  • pvc
  • aluminium

Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, każdy ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.  Co wychodzi najdrożej? W kolejności na pewno najpierw stawiamy na piedestale Aluminium, potem drewno a najtańsze pozostają niezmiennie pvc. Najtańsze nie znaczy najgorsze. Te czasy gdy producenci wykonywali buble i cieszyli się z tego już dawno minęły. Plastik może przypominać stal, imitować drewno czy posiadać bardzo popularny ostatnio kolor antracytowy. Sam jestem przykładem, że wygrać z producentem i dystrybutorem okien można, nawet gdy oznacza to cztery miesiące przestoju na budowie. Zostaje szrama, pełno śladów w internecie i wśród „kontaktów”.

Za dobrze wykonane drzwi musimy jednak dobrze zapłacić, tutaj jakość typowo zależy od ceny mocowań, ramy, uchwytów i zawiasów.  Jeśli decydujemy się na drzwi przesuwne ze sprawdzonymi systemami znanych producentów, tutaj koszty są niemałe. 

Drzwi rozwierane są najprostsze w montażu, więc jeśli szukamy prostoty i braku nazbytnich komplikacji,  zdecydujemy się na otwierane.  Są one również w tej kwestii najtańsze. Są również w swej prostocie najlepsze do wszelkiego rodzaju regulacji i serwisów. Jak wspomniałem powyżej, każde drzwi mają swoich zwolenników i przeciwników.  Są tacy , co twierdzą, że raz spróbujesz przesuwnych, zawsze zamontujesz. Ja do nich nie należę.  Projektując elewacje, domy i domki, stosując wielokrotnie drzwi przesuwne przekonałem się, że tutaj jeśli idzie się na jakiekolwiek ustępstwa czy wybrzydza z ceną, producent nie obniży nam ceny za nic- obniży nam również jakość.

Dobrze zaprojektowana przestrzeń wewnątrz przewiduje miejsce na komunikację, w tym na rozwieranie okna. Jeśli tego nie przewidzimy, okno uchylne będzie dobrym rozwiązaniem, o ile nie chcemy otwierać całego okna. Okna rozwierane posiadają bowiem ruchomy słupek (opcja dodatkowa ale warta swego) dzięki któremu możemy otworzyć całą przestrzeń.

Przesuwne na osobnych szynach

Tak, to jest to rozwiązanie, które sprawia,  że drzwi przesuwne od wewnątrz użytkują się genialnie, można by rzec że wprost bajkowo. Ich cechą jest fakt, że skrzydła są w osobnych osiach.  W Oknoplaście jest to system HSK.

Ten system jest systemem nowym, stosunkowo, a co za tym idzie droższym. Warto?  trudne pytanie:

  • nie musimy się siłować ze skrzydłem
  • dziecko poradzi sobie z otwarciem i zamknięciem takiego skrzydła
  • szerokość skrzydła do 3 m co daje nam 6 metrów szklenia
  • światło przejścia do 2,9 m, a więc naprawdę sporo

Mają one jednak jedną wadę, której nie mają drzwi „tańsze” i bardziej oporne. Mają owe dwie prowadnice, co z zewnątrz jest zauważalne. Jeśli nie przeszkadzają Wam tego typu detale, okno wprost dla Was.

Jeśli natomiast miało by to być elementem drażniącym , proponuję przemyśleć wybór.

Problemy z regulacją i opadaniem

Każdy rodzaj drzwi tarasowych ma takie problemy, jednak od tego jest serwis aby się tym zajął. Raz do roku lub częściej należało by drzwi wyregulować, jeśli nie, może być naprawdę różnie.

 

Podsumowyjąc

TO jakie drzwi wybierzemy zależy od wielu czynników, w tym od naszych upodobań, naszych zamiłowań, czy fascynacji, jednak przede wszystkim od zasobności portfela. Jeśli wybierzecie opcję drzwi przesuwnych, nie oszczędzajcie, nie zastanawiajcie się i nie szukajcie „okazji” bo potem okazja znajdzie was…

Które bym polecił jako architekt? Ja mam rozwierane, mój brat również, moi rodzice mają przesuwne. 2:1  🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *