dziennikProjekt elewacji

Pół elewacji czyli budujemy w granicy

Projekt nowoczesnej elewacji

Domów jest tyle ilu ich właścicieli, wiele pomysłów i wiele idei im przyświecających. Jedne większe, drugie szersze, jedne pojedyncze a inne w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Pół elewacji

Pół elewacji czyli połówka bliźniaka powstaje w momencie gdy budujemy się w granicy działki. Obecnie funkcjonujące przepisy pozwalają budować się na działce tzn 3m bez okien i 4m z oknami. W miarę jak szerokość działki się zmniejsza zmniejszają się również wymagania co do  budowy domu i jego odległości od granicy działki. Poniżej 16 m szerokości, może być to już twarda granica bez oświadczenia od sąsiada, który powinien wyrazić zgodę. Czyli jeśli mamy mniej,  niż 16m, możemy składać o pozwolenie na budowę. Oczywiście w toku postępowania pozwolenia na budowę sąsiad i tak otrzyma ze stosownego wydziału architektury pismo zawiadamiające o fakcie złożenia dokumentacji na pozwolenie na budowę. Ma on wówczas prawo wglądu do dokumentacji jak i wniesienie własnych zastrzeżeń do projektu.

Budując się w twardej granicy działki do działania wchodzi Kodeks Cywilny. Sąsiad udostępnia nam część/ pasek swojego terenu abyśmy mogli bez przeszkód pracować wokoło domu. Jest to część która jest następstwem niewniesienia sprzeciwu przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.

Pół elewacji to nic innego jak projekt z odgrodzeniem od sąsiada naszego dachu. Nazywa się to ogniomurem i sprawia, że dom wygląda jak połówka bliźniaka, który nigdy nie zostanie wybudowany. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Ogniomur jest podniesioną ścianą o spadku tożsamym ze spadkiem dachu, wykończony obróbkami blacharskimi. Od strony sąsiada nie ma generalnie nic poza ścianą, zazwyczaj tynkowaną.

W trakcie budowy pracujemy jak wspomniałem na naszym terenie i na użyczonym przez sąsiada terenie. Ten teren uzyskaliśmy jednak na pewnych warunkach. Kodeks cywilny nakłada na nas OBOWIĄZEK oddania terenu sąsiadowi w stanie takim jak pobrany, czyli jeśli była na nim trawa musi być trawa, teren uporządkowany. Jeśli była kostka brukowa, musi takowa być z powrotem. W momencie gdy zwrócimy teren w nienależytym stanie popełniamy wykroczenie. 

W momencie gdy np sąsiad stwierdzi, że już dość użyczenia i czas odzyskać swój teren, robiąc to samodzielnie przed zakończeniem budowy na której czas udzielił tego użyczenia, popełnia wykroczenie, a idąc jeszcze dalej : zmusza nas jako inwestorów do popełnienia tożsamego wykroczenia. Jeśli zabrał on teren samoistnie, nie jesteśmy w stanie wywiązać się nałożeń kodeksu cywilnego, tak naprawdę skazując samego siebie na sąsiadowanie z naszą wieczną budową.

Jak długo trwa budowa połowy bliźniaka? Dokładnie tak samo jak całego. Prawo budowlane nie reguluje jak długo budowa ma być prowadzona, o ile została rozpoczęta w ustawowych trzech latach od uzyskania pozwolenia na budowę, i nie została administracyjnie wstrzymana na przynajmniej rok. Przez administracyjne wstrzymanie rozumiemy zgłoszenie inwestora do Nadzoru Budowlanego o wstrzymaniu budowy.

Jak skończyć pół elewacji

Pół elewacji nie oprócz właśnie części graniczącej z sąsiadem nie rożni się niczym specjalnym od całego domu. Materiały elewacyjne takie jak tynk, kamień czy drewno, opisane w artykule wcześniejszym nadają się perfekcyjnie. Czy to na cokół budynku czy na całą elewację. Ważne jest aby nie podkreślać połowiczności obiektu a skupić się na jego najważniejszych cechach.

One thought on “Pół elewacji czyli budujemy w granicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *