Projekt ogrodzenia

Najprostsze ogrodzenie

Ogrodzenie jest prawdziwą zmorą podczas budowy, a przynajmniej takie może być!!

Ogrodzenie frontowe może być naprawdę jedną wielką zmorą inwestora. Niezależnie od tego czy wybieramy w markecie, w wyspecjalizowanej firmie czy po prostu robimy sami, decyzja musi być przemyślana i porządnie rozrysowana, nawet jeśli nie potrafisz rysować po prostu weź kartkę i narysuj, przeanalizuj. ROzpisz co chcesz w odrodzeniu umieścić i jakie ma spełniać funkcje!!

Jakie elementy możemy umieścić w ogrodzeniu?

 • furtka czyli drzwi dla pieszych gości którzy będą nas odwiedzać
 • brama wjazdowa- czasem zintegrowana z furtką lub po prostu pełniąca obie role. I tutaj zastanówmy się jaka ona ma być?
 • skrzynka elektryczna
 • skrzynka gazowa
 • słup oświetleniowy
 • słup betonowy czyli mur graniczny z ciekawskimi

Są to oczywiście przykłady takich elementów. Skrzynka elektryczna i skrzynka gazowa są elementami których tak naprawdę nie możemy zabudować, nie możemy utrudniać pracy osobom odczytującym stany liczników. Dlatego już na etapie projektowanych przyłączy warto zastanowić się w którym miejscu będą one się mieściły. Najlepiej niedaleko siebie w oddaleniu od bramy wjazdowej- chociaż nie zawsze da się takie manewry przeprowadzać. Przy bramie wjazdowej musimy rozważyć sposób otwierania – pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem brama wjazdowa nie może otwierać się na zewnątrz działki. Tutaj rozważamy kilka opcji w tym elektryczne otwieranie bramy- a pilota dla wygody. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że w deszczu czy w zimie podczas opadów nie musimy wychodzić z auta. Minus- potrzebuje prądu i może się zepsuć 😉 Przy bramie dwuskrzydłowej rozwieranej do środka również mamy możliwość zastosowania elektryki – jest to na pewno tańsze i bardziej budżetowe rozwiązanie, często stosowane przy niewielkich remontach czy unowocześnieniach.

Z czego zrobić ogrodzenie boczne?

Pytanie wydaje się o tyle niedorzeczne, że każdy z nas już o tym wie, jednak można przejrzeć dostępne opcje:

 • panele ze stali powlekanej czyli najczęściej stosowana opcja – wykonujemy je przy pomocy słupków z betonowymi stopami zakopywanymi w ziemi. Słupki pozycjonujemy i zalewamy betonem lub skręcamy – zależnie od systemu. Panele możemy łatwo założyć lub zdjąć w razie potrzeby
 • siatka stalowa powlekana czyli siatka ogrodzeniowa którą chyba wszyscy znają doskonale. Plusem jest na pewno cena i brak potrzeby wykonywania kaskad ogrodzenia. Minusem pracochłonność. Taka siatka potrzebuje oprzeć się przynajmniej na trzech cięgnach poziomych, z czego każde musi posiadać jakiś element ściągający np klamrę. W razie uszkodzenia nie da się wymienić kawałka w ciągu kilkunastu minut
 • przęsła betonowe pomiędzy betonowymi słupkami wkopywanymi w ziemi – jest to nadal popularna metoda w momencie gdy chcemy odgrodzić się od sąsiada.
 • drewniane listwy ażurowe czyli popularne sztachety. Czy w pionie czy w poziomie, to dalej są „sztachety”. Dobre bo tanie, jednak wymagają konserwacji.

Ogrodzenie frontowe:

 • betonowe słupki z przęsłami – różnego rodzaju przęsła jak betonowe, stalowe czy drewniane. Rozmach jest naprawdę duży a producenta znajdziemy bardzo szybko. Tutaj rodzaj musimy uzależnić od tego czy chcemy się oddzielać od sąsiadów bardzo czy tylko zaznaczyć granicę.
 • wykończone kamieniem betonowe słupki z kształtek ceramicznych lub betonowych- wypełnienie jak wyżej. Tutaj tak naprawdę możemy dobrać dowolny materiał który przyklejamy do części konstrukcyjnej. Im odporniejszy na warunki atmosferyczne i wandali – tym lepiej.

#projektogrodzenia #projektelewacji #projektpodjazdu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *