Projekt ogrodzeniaprojekt podjazdu

taras z kostki czy z deski

taras ziemny z kostki na podsypce piaskowej czy z deski na legarach?

to jaką technologię zastosujemy tak naprawdę ma dla nas duże znaczenie jeśli projektujemy dom od podstaw. Jeśli występujemy o pozwolenie na budowę powinniśmy od razu przewidzieć gdzie będzie taras i z jakich elementów będzie się on składał. Nie ma to podstawy jedynie logistycznej a bardziej prawną. Taras wykonywany jako utwardzenie terenu nie wymaga żadnych formalności ponieważ tak naprawdę utwardzamy grunt. Taras na legarach posadowionych na fundamencie wkopanym w ziemię to już konstrukcja stale związana z gruntem co sprawia że potrzebujemy na niego pozwolenia na budowę z pełnej jego okazałości. Dlatego tak ważne jest aby w projekcie budowlanych wspomnieć choćby o tarasie i o fakcie jego budowania w technologii stałego związania z gruntem.

Taras na gruncie czyli utwardzenie terenu tak naprawdę jest bardzo prosty do wykonania, a potrzebować będziemy piasku i elementów betonowych jak palisady czy krawężniki oraz oczywiście kostka brukowa. Wykonywany jest poziomami czyli najpierw pierwszy od gruntu poziom, i po ułożeniu umocnień dodajemy piasek i go utwardzamy. Po wykonaniu tego etapu lecimy wyżej.

Taras na legarach wykończony deską wymaga od nas trochę innego rozplanowania. Tutaj najpierw planujemy rozstaw i wykonujemy nawierty czy wykopy na fundament. Jeśli chcemy uniknąć przemarzania (??) wówczas wkopujemy się poniżej metra. Na wyschnięty beton nanosimy mocowania oraz legary, które muszą stworzyć nam swojego rodzaju ramę. Na ramie umieszczamy po kolei deski za klipsach, zaczepach. Nie zaleca się stosowania wkrętów bezpośrednio w deskę. Ten sposób wymaga pozwolenia na budowę. Ale uwaga. Istnieją dwa rodzaje fundamentów – podziemne i nadziemne czyli kawał betonu położony na folii budowlanej- fundament naziemny nie wymaga np w przypadku banerów reklamowych wielkoformatowych pozwolenia na budowę bo nie jest to element trwale związany z gruntem

#projektogrodzenia #projektpodjazdu #projektelewacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *