dziennikProjekt elewacji

Nowy tynk na starym

Prace elewacyjne bardzo często skupiają się na przemalowaniu starej elewacji na nowo ,są jednak czynności na które musimy uważać!!

Poniższy tekst pochodzi ze strony firmy Ceresit która dostarcza nie tylko produkty ale również gotowe technologie. Wszystkie teksty jak i grafiki należą do Ceresit i zostały tutaj osadzone informacyjnie:

Podejmując decyzję o renowacji lub wymianie elewacji budynku, należy brać pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki – technologiczny i finansowy. Jeżeli podejmujemy decyzję o dociepleniu budynku, całkowite usunięcie starego tynku stanowiącego warstwę wykończeniową nie jest wcale najlepszym ani najtańszym pomysłem. Przy zdzieraniu można łatwo uszkodzić warstwę zbrojoną, decydującą o trwałości całego ocieplenia. A to oznacza dodatkowe koszty.
Nakładanie wyprawy tynkarskiej na istniejący tynk

Lepiej nałożyć nową wyprawę tynkową na stary tynk. Jest to zdecydowanie lepsze, łatwiejsze do wykonania i przede wszystkim mniej pracochłonne.
Czyszczenie starego tynku
Najpierw należy oczyścić powierzchnię starego tynku, szczególnie uszkodzonych fragmentów, z wszelkich zabrudzeń spowodowanych osiadaniem kurzu, spalin lub innych zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem jest użycie wody pod ciśnieniem i miękkiej szczotki, pamiętając, aby strumień wody był rozproszony. Przy dużym ciśnieniu strumienia punktowego można pogorszyć stan tych miejsc, w których stary tynk wymaga naprawy. W przypadku elewacji mocno zabrudzonych zalecamy użycie wydajnego koncentratu Ceresit CT 98, który zapewnia dodatkowo odtłuszczenie elewacji.reno1
W miejscach występowania tzw. porażenia biologicznego, czyli grzybów pleśniowych i glonów, należy za pomocą pędzla lub opryskiwacza nałożyć, na umytą elewację, koncentrat grzybobójczy Ceresit CT 99.reno2
Naprawa uszkodzonych części elewacji
Kolejnym etapem prac, przy nakładaniu wyprawy tynkarskiej na istniejący tynk, jest naprawa tych fragmentów elewacji, w których materiał termoizolacyjny został uszkodzony w sposób mechaniczny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. Taki fragment tynku należy wyciąć z elewacji, np. szlifierką kątową, a następnie dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół usuniętego fragmentu. Następnie należy dociąć odpowiedni kawałek materiału termoizolacyjnego i wkleić go w miejsce wcześniej wyciętego elementu.Repair6
Po związaniu użytej w tym celu zaprawy – np. kleju poliuretanowego Ceresit CT 84 – nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejowo-szpachlową Ceresit i zatapiamy w niej siatkę. Nowo wklejona siatka zbrojąca powinna być nieco większa niż wycięty fragment, by zachodzić kilka centymetrów na istniejącą siatkę.
Nakładamy nowy tynk
Po oczyszczeniu powierzchni tynku oraz wykonaniu napraw, możemy przystąpić do nakładania nowej wyprawy tynkarskiej. Nakładanie tynku bezpośrednio na stary tynk cienkowarstwowy z wyraźną fakturą może sprawiać trudności i jest nieekonomiczne. W celu wypełnienia nierówności powierzchnię starego tynku trzeba wyrównać za pomocą zaprawy klejowo-szpachlowej Ceresit. Jest to wygodniejsze i bardziej komfortowe od mocno pylącego szlifowania chropowatości tynku.
Kiedy warstwa zaprawy wyschnie, koniecznie trzeba nałożyć na nią podkładową, który stanowi nieodłączny element w technologii układania tynków cienkowarstwowych. Do tego celu należy użyć preparatu gruntującego Ceresit CT 16 , a w przypadku zastosowania tynku silikatowego – Ceresit CT 15 . Zastosowanie masy podkładowej poprawi przyczepność tynku i ograniczy możliwość wystąpienia na jego powierzchni plam, spowodowanych właściwościami podłoża lub jego niewłaściwym przygotowaniem.
Do nakładania tynku cienkowarstwowego można przystąpić po ok. 5 godzinach, gdy masa podkładowa całkowicie wyschnie. W przypadku użycia tynku mineralnego przeznaczonego do malowania, konieczne jest wykonanie powłoki malarskiej, która zapewni powierzchni tynku właściwą odporność na warunki atmosferyczne.
Tynk nakładamy na przygotowane podłoże równomierną warstwą o grubości ziarna kruszywa, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągać z powrotem do wiadra i przemieszać. Powstałą powierzchnię fakturuje się przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego.
Czas wysychania tynku, zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi od 12 do 48 godzin. Temperatura podłoża i otoczenia, podczas wykonywanych prac i wysychania tynku, powinna wynosić od +5°C do + 25°C.

Uwagi praktyczne

Materiał należy nakładać metodą mokre na mokre. Ekipa wykonawcza powinna pracować bez przerw na jednej płaszczyźnie – czyli jednej ścianie lub powierzchni ograniczonej np. rurami spustowymi, dylatacjami itp. – na minimum 2-3 poziomach rusztowania jednocześnie. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować, a tynkowaną powierzchnię chronić, zarówno w trakcie prac, jak i w okresie wysychania tynku, przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych.

Prace nad nową czy też odrestaurowywaną elewacją wymagają dobrej firmy znającej technologie które stosuje, jak również która nie rezygnuje z jakości na rzecz złapania kontraktu. Jeśli macie jako wykonawcy jakiekolwiek wątpliwości ci do projektu i jego realizacji, lepiej najpierw skontaktować się z architektem niż później cofać się z pracami do podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *