dziennikProjekt elewacji

jak pozbyć się szerszeni z elewacji

Szerszenie cieszą się zła sławą i chyba słusznie, lepiej się bać niż robić kompletne głupoty. Mimo że nie dla każdego niebezpieczny jest jeden szerszeń, to już gniazdo może zabić na miejscu.

W teorii gniazdo możemy usunąć samodzielnie, pryskając je preparatami, zabijając domowników gniazda i usuwając samo gniazdo ze ściany. W praktyce jednak rzadko komu udaje się to bez większych strat. Jeśli rój poczuje się zagrożony po prostu nas zaatakuje. Ryzyko ukąszeń jest duże a nieskuteczność naszych nieprofesjonalnych działań wysoka. Dlatego lepiej wezwać straż pożarną lub wyspecjalizowaną firmę. Pamiętajmy jednak że straż usuwa tylko te gniazda które zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu czyli te na budynkach i w okolicach placów zabaw. Praktyka pokazuje także że jeśli gniazdo jest za duże a w danym regionie funkcjonuje tylko OSP może być problem, ponieważ nie każda OSP dysponuje odpowiednim sprzętem i przeszkoleniem. Wyspecjalizowane firmy są i taktycznie i logistycznie przygotowane do tego rodzaju operacji.

Tak naprawdę żaden projekt elewacji nie przyniesie rozwiązania tak skutecznego aby szerszenie nie zrobiły sobie gniazda. Pamiętajmy że owady takie jak pszczoły , osy czy szerszenie potrafią wykonać gniazdo mając niewielkie miejsce na zawieszenie całości. Z własnego doświadczenia zauważyłem iż te specyficzne owady budują gniazda nie w miejscach nasłonecznionych i narażonych na nadmierna eksponowanych a w miejscach bardziej ustronnych z daleka od ludzkiego oka. To też jeśli mamy wiele zakamarków i zadaszeń, możemy spodziewać się tam niechcianych sublokatorów. Tworząc elewacje ważne jest aby zabudować elementy i nie pozostawiać elementów ażurowych za które nie ma dostępu. Np wykonując ażurową podbitkę w formie siatki pamiętajmy aby można ją było zdjąć, stosując montaż np na ramach stalowych czy drewnianych. To samo dotyczy elewacji jako ściany. Jeśli jednak budynek jest w miejscu gdzie jest za gorąco czy za tłoczno tzn za ludzko – możemy spodziewać się że nie przyjdą do nas hornety.

szerszenie na elewacji

Szerszenie przyciągają agresywne zapachy jak mocne perfumy, alkohol a także mocne światło. Jeśli więc w okolicy jest gniazdo a w nocy zapali się reflektor.

Gniazda tworzone są na elementach które pozwalają na przyczepność. Jeśli zastosujemy porowate materiały jak np tynki starej klasy – mineralne, ryzyko utworzenia gniazda wzrasta naprawdę wysoko. Jeśli stosujemy np deskę i nie zadbamy aby się nie wypaczała, tutaj także mogą pojawić się zaczepy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *