dziennikProjekt elewacjiprojekty elewacji

Z czego wstawki na elewacji

projekt elewacji

wstawki na elewacji to genialny sposób aby ożywić projekt i aby nasz dom nabrał charakteru oraz głębi

Powszechnie przyjęło się uważać, że elewacja domu powinna być jak najbardziej „WOW”, genialna i wpadająca w oko każdemu kto się przed nią pojawi. Powinna onieśmielać i sprawiać że ego właściciela rośnie ponad wszystko, czy jednak na pewno?

Nie jest to zawsze wyznacznikiem tego czy dom jest ładny, czy pstrokaty. Mamy jednak pewne narzędzia, którymi możemy się posłużyć, a pilnując naszego własnego charakteru jesteśmy w stanie stworzyć ciekawy projekt bez używania nadmiernych środków i drogocennych materiałów.

Co najczęściej stosujemy na elewacji:

Cegła klinkierowa  jest elementem zdecydowanie najcięższym. Wymaga odpowiedniego przygotowania fundamentu tak, abyśmy mogli oprzeć dodatkową ściankę elewacyjną. Jeśli jednak nie,możemy naszą ściankę z klinkieru oprzeć na konsolach mocowanych do muru. Nie zmienia to jednak faktu, iż musimy brać pod uwagę spore dociążenie konstrukcji.

Płytki klinkierowe to lżejszy i tańszy odpowiednik cegły. możemy je zastosować bez dodatkowych podkonstrukcji, a kleić możemy zarówno do styropianu jak i na deskę.

Deska elewacyjna czyli naturalne drewno które kładziemy w miejscach gdzie tynku na pewno nie będzie. Najczęściej są to części ścian między oknami lub przy wejściu.  Mocowana na szkielecie drewnianym do oryginalnej ściany.

Ozdoby bitumiczne  czyli wszelkiego rodzaju „imitacje”. Możemy zastosować nie tylko bitumiczne, są również zwykłe „folie” do naklejania. Na rynku mamy dostępne zarówno imitacje klinkieru, deski jak i kamienia – kwestia gustu i sklepu.

Kamień naturalny, łupek – czyli jeden z najczęściej stosowanych elementów. Dobry materiał na cokół, na całą ścianę osobiście bym się nie skusił. Mimo iż wygląda ciekawie, dla mnie osobiście jest to materiał zimny.

Tynk ozdobny – i tutaj pojawia się wiele różnych technik. Najpopularniejsza w chwili obecnej w budownictwie jednorodzinnym jest imitacja deski elewacyjnej. Kolejne to tynki wykonywane odpowiednimi odciskami, imitującymi cegły, kamienie czy np elementy roślinne, a także pac , dzięki czemu uzyskujemy naprawdę ciekawe struktury.

Co pewien czas pojawiają się nowe materiały, niektóre wymuszają na nas uwzględnienie jeszcze na etapie projektu budowlanego, choćby z uwagi na swój ciężar. Inne natomiast to lekkie elementy naklejane na nasza elewację, gdzie ich ciężar umożliwia przyklejenie zarówno na wełnę jak i na styropian.

Wybór materiału na projekt elewacji nigdy nie jest prosty i wymaga od nas orientacji w ich zaletach ja i wadach, a także w sposobach utrzymania i konserwacji w latach kolejnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *