dziennikProjekt elewacjiprojekty elewacji

Cena projektu elewacji

przeglądając oferty bardzo często rozważamy najtańszą propozycję, stając się niejako inwestorem w przetargu gdzie jedynym kryterium jest cena. Jednak z czego ona wynika?

Ceny za projekt elewacji są różnorodne i nie zawsze adekwatne do zakresu jaki jest nam potrzebny.

Zastanawialiście się Państwo, skąd wynikają kwoty podawane przez wszelkiej maści architektów? Jeśli nie, chętnie przybliżę ten temat z mojej strony:

Pierwszym aspektem jest wiedza. Jeśli inwestowaliśmy w wiedzę i doświadczenie, to teraz wykorzystując je możemy pracować szybko i sprawnie. Żyjemy w świecie informacji i ludzie z odpowiednimi informacjami spełniają się dobrze w zadaniach im powierzonych. Dla osoby z zewnątrz może się wydawać, że wszystko jest tylko kliknięciem, przesunięciem myszką. Jednak za tym nie idzie tylko zmysł orientacji w terenie. Tutaj są to , nie bójmy się tego tak określić, tysiące lub dziesiątki tysięcy godzin spędzonych przy projektowaniu.

Drugi aspekt to sprzęt czyli oprogramowanie:

Programy z którymi miałem okazję pracować nie są jedynymi dostępnymi na rynku. Jednak z tymi wiąże się moje największe doświadczenie:

ArchiCad – z tym programem akurat ja jestem najbardziej związany i znam go od podstaw. Spotkałem się z wieloma opiniami na jego temat, jednak twierdzę, że dla architekta jest najlepszy. Cena takiego oprogramowania to granica 17-18 tyś zł + aktualizacje w granicach do 3tyś zł na rok. 

Blender – Darmowy w swej istocie, fundacja która nim zarządza utrzymuje się z datków, które są ściśle określone i wynoszą od 50-200 Euro miesięcznie. 

Do powyższych programów mamy także silniki renderujące. Ja ze swojej strony używałem niegdyś programu Artlantis za 2,5 tyś zł.  – w chwili obecnej jest to zdecydowanie nowsza technologia, wykorzystywana przez duże i zaawansowane biura. Technologia pierwotnie stworzona do tworzenia gier, a zaadoptowana na cele architektoniczne – Twinmotion na podstawie silnika Unreal.

Idąc w tym kierunku pojawiają się jeszcze dodatkowe programy specjalistyczne, w zależności od dodatkowych działań architekta – moją jest detal i jego projektowanie warsztatowe, tak więc musiałem zakupić programy do tego rodzaju działalności

Czas pracy

W miesiącu mamy średnio 30 dni, każdy dzień ma 24h. Średnio śpimy ok 8h, ja śpię 4-6h. Ok 4h dziennie to czas na sport, a ok 4  z rodziną. Jest to średnia tygodniowa!!. Jeden dzień w tygodniu nie pracuję dla zdrowia.

Wychodzi 8760 godzin w roku, odejmując spanie, sport i pasję daje nam połowę tej liczby. Liczymy się dalej:” Zus, skarbówka, paliwo, telefon, internet, prąd, woda, części do komputera, domeny internetowe, hosting, reklama,

Miesięcznie robi się od 4 tyś zł w zależności od miesiąca. A dalej idą koszty mieszkaniowe.

Czas pracy nad jedną wizualizacją w zależności od jej jakości to 4-20h, modele przestrzenne to 50-100h, Projekty domów kolejne 50h. I tutaj czas biegnie nam nieubłaganie.

Własna firma

Prowadząc biuro koszty nigdy nie będą wynosiły zero, do tego wspomniane przygotowanie i wyposażenie. To wszystko są elementy któe generują miesięczne koszty. Jeśli , w przypadku innych biur, dojdzie do tego koszt wynajmu biura to miesięczne koszty prowadzenia firmy a co za tym idzie legalnego oferowania swoich usług, to koszty przekraczające 10 tyś zł. Ceny za projekty są więc taki elementem na który wpływa więcej niż tylko zysk za dane przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *